Czynnik chłodniczy jest kluczowym elementem dla instalacji pomp ciepła. Dzięki niemu dzieje się cała magia, a tak naprawdę czysta nauka - termodynamika :) Czynnik chłodniczy (zwany też czynnikiem roboczym lub obiegowym) to nic innego jak mieszanina gazów, która zmienia swój stan skupienia z ciekłego na gazowy i odwrotnie, w celu przekazania energii cieplnej do budynku. W momentach w których zmienia się stan skupienia czynnika, zachodzi wymiana energii. Dzieje się to w skraplaczu i parowniku, za sprawą pracy sprężarki pompy ciepła oraz zaworu rozprężnego.
Popularne i nadal stosowane jako czynnik obiegowy w pompach ciepła tzw. F-gazy (czyli gazy fluorowane) o wysokim wskaźniku GWP (potencjał tworzenia efektu cieplarnianego od ang. Global Warming Potential) sukcesywnie podlegają coraz ostrzejszym regulacjom prawnym. Europejskie rozporządzenie w sprawie F-gazów (WE) nr 517/2014, które zaczęło obowiązywać w 2015 r., zakłada stopniowe ograniczenie ich stosowania o 79% do 2030 r. Przepis z 2015 zapoczątkował tzw. phase-down, czyli rozpoczęcie okresu znacznego ograniczenia stosowania fluorowanych gazów cieplarnianych. To tendencja, od której nie ma odwrotu, dni F-gazów są policzone. Warto już dziś zdecydować się na wczesne użycie czynników chłodniczych o niższym potencjale tworzenia efektu cieplarnianego GWP w nowych urządzeniach grzewczych.
W alpha innotec, już ponad 20 lat temu dostrzeżono potencjał naturalnych czynników chłodniczych. Efektem wielu lat badań, jest jeden z naszych najważniejszych produktów - powietrzna pompa ciepła z serii alira LWD/LWDV, pracująca właśnie w oparciu o naturalny czynnik chłodniczy R290. Fakt dostrzeżenia potencjału naturalnego czynnika chłodniczego, przez alpha innotec już wiele lat temu, stawia nas w pozycji naprawdę doświadczonego gracza na rynku pomp ciepła stosujących tę technologię.